Специалност:
Борислав Чонгов, PhD
специализирал в областта на гръбначни деформации, спортна физиотерапия, ортопедична физиотерапия, сколиоза
Образование:
Доктор по кинезитерапия, дипломиран в НСА „Васил Левски“
Защитен дисертационен труд в НСА „Васил Левски“ за образователна и научна степен “Доктор” на тема: „Кинезитерапия по метода на Schroth при идиопатична сколиоза“ 2021 г.
Защитена дипломна работа в НСА „Васил Левски“ за образователно-квалификационна степен “Магистър”: Упражнения с еластично съпротивление и проприоцептивна тренировка в кинезитерапията след оперативно лечение на коленна нестабилност на спортисти
Утвърден международен преподавател по BSPTS Concept by Rigo, базиран на принципите на Schroth за лечение на гръбначни деформации, 2019 г. Лектор на Базово ниво; Ниво 1; Ниво 2 и Ниво 3.
Утвърден преподавател за България на Thera-band Academy, 2011 г. Лектор на БАЗОВ КУРС: „Еластично съпротивление, проприоцептивна тренировка и миофасциална релаксация във физикалната терапия и спорта“
Сертифициран по метода SEAS за лечение на гръбначни деформации
Практически опит:
2006-2021 Кинезитерапевт към Медицински център „Ортомед“ към УСБАЛ по Ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“
От 2021 кинезитерапевт към УСБАЛ по Ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“
От 2007 кинезитерапевт към Спортна федерация на глухите в България
Участник като физиотерапевт на Олимпийски игри за глухи DEAFLIMPICS: 2009 Тайпе, Тайван; 2013 София, България; 2017 Самсун, Турция.
Участник като физиотерапевт на Европейски олимпийски игри 2019 Киев, Беларус.
Участник като физиотерапевт на Европейско първенство по бадминтон 2018 Хуелва, Испания за спечелването за Европейска титла от сестри Стоеви на двойка жени.
От 2019 главен секретар на Асоциацията на физиотерапевтите в България (АФБ)
Изнася научни доклади на световните конгреси за неоперативно лечение на сколиозата SOSORT: 2017 Лион, Франция; 2019 Сан Франциско, САЩ.
Хонуруван преподавател към НСА „Васил Левски“ от 2011 г.
Преподавател към ЮЗУ „Неофит Рилски“ 2018-2019 г.
Научни Интереси:
Практически опит и професионален интерес в работата с пациенти с гръбначни деформации; увреди на периферните стави, пациенти с мекотъканни увреди (връзков апарат, мускулно-сухожилни увреди), както и пациенти с необходимост от функционално възстановяване след ортопедични операции.
Ключови дейности: